Investiční skupina DRFG a další aktivity Davida Rusňáka


David Rusňák pochází z malé slovácké vesničky Labuty nedaleko Kyjova. V roce 2013 se oženil s Petrou Schillerovou a mají spolu syna. V roce 2011 veškeré své podnikatelské aktivity sloučil do investiční skupiny DRFG. Společnost DRFG se orientuje pouze na český trh a investuje do nemovitostí, zejména do retailových a obchodních center, telekomunikací a finančních služeb. Oproti jiným společnostem podobného typu peníze z České republiky nevyvádí za hranice a investuje je doma.

David RusňákSvé první vydělané prostředky investoval David Rusňák do obchodu se stavební chemií, oboru poradenství k evropským dotacím a vývoje softwaru pro sklady a továrny. Své aktivity sjednotil v roce 2011 založením investiční skupiny DRFG, která je mimo jiné i zřizovatelem investičních podílových fondů, které spravuje lichtenštejnská společnost CAIAC Fund Management. Aktiva investiční skupiny DRFG v roce 2018 překročila částku 7,36 miliardy korun. Skupina DRFG do začátku získala kapitál právě díky nabídce vlastních dluhopisů. Pro rozsáhlé dobročinné akce, kterým se věnuje, inicioval vznik Nadace DRFG.

Společensky prospěšná činnost a sponzoring Davida Rusňáka

V roce 2016 investiční skupina DRFG založila Nadaci DRFG. V ní propojuje lidi a pomáhá vytvářet příjemnější místa pro život. Společnost DRFG je hlavním partnerem hokejového týmu Kometa Brno. Díky tomu se brněnská hokejová hala přejmenovala z původního názvu Rondo na DRFG Arenu. Dále byla DRFG partnerem turné kapely Team, podporuje fotografa a cestovatele Jiřího Kolbabu, nebo v předchozích několika letech i mezinárodní jazzový festival JazzFestBrno.

Skupina se od svého založení řídí stále stejnou investiční filozofií, a tou je upřednostňování investic v oborech, kterým dobře rozumí, v místech, která jsou jí kulturně i geograficky blízké a v projektech, kde může získat významný rozhodovací podíl. Klíčovými proto zůstávají tři hlavní obory, kterými jsou finance, telekomunikace a nemovitosti. Právě to umožňuje klientům investovat do dluhopisů diverzifikovaných projektů napříč skupinou, dále do budování telekomunikačních sítí a také do nákupů komerčních nemovitostí.

Finance, telekomunikace a nemovitosti

Finance jsou jednou ze stěžejních činností skupiny, proto výrazně posílila především na poli finančního poradenství. Divize DRFG Finance se rozrostla o několik finančně poradenských firem a také o finanční online srovnávač bank a pojišťoven ChytryHonza.cz.

Výrazným posílením prošla také oblast telekomunikací, kde skupina představila nového internetového operátora nazvaného Libli. Ten vznikl díky konsolidaci lokálních poskytovatelů telekomunikačních služeb a se sto tisíci zákazníky se zařadil mezi největší internetové operátory v České republice. Začátkem roku 2019 skupina společnost Libli plánovaně prodala.

 

David Rusňák a 5 zajímavostí 

  • Vyrostl v malé slovácké vesničce Labuty nedaleko Kyjova
  • Je ženatý a má syna
  • Rád cestuje
  • Podnikatel a mecenáš, milovník umění
  • Předseda představenstva a majoritní akcionář DRFG

David Rusňák

 

Skupina investuje také do nemovitostí, do kterých v loňském roce investovala přes 3 miliardy korun. Jednalo se například o soubor dvanácti nákupních parků na různých místech České republiky, obchodní zónu v jižní části Litoměřic a činžovní dům v Údolní ulici v Brně. Hodnota spravovaného portfolia tak aktuálně přesahuje 6,35 miliard korun a pronajímatelná plocha převyšuje 166 tisíc metrů čtverečních.

Dlouhodobé stabilní zhodnocení s výnosem 4–5 % přináší klientům také nemovitostní fond CZECH REAL ESTATE INVESTMENT FUND. Jsou v něm především komerční nemovitosti a investice do něj je velice snadná, časově nenáročná. Nejnižší částka, kterou je možné investovat je 500 korun.

Skupina posílila management

Skupina posílila také svoje vedení, a to proto aby dokázala i nadále efektivně  rozvíjet veškerou svojí činnost. Majoritním akcionářem a předsedou představenstva, které je nyní šestičlenné, zůstává David Rusňák. Nově management doplní Pavel Fráňa a Pavel Vyhnálek, kteří mají letité zkušenosti z byznysu v Česku i v zahraničí.

Dále se bude rozvíjet i podpora kultury a sportu. Tím hlavním zůstává partnerství s hokejovým klubem Kometa Brno, které se ještě posílilo v podobě generálního partnerství se značkou CZECH FUND. Investiční podílové fondy jsou hlavním partnerem také české tenistky Karolíny Plíškové.

Do roku 2019 se DRFG partnersky podílela také na festivalu JazzFestBrno a také na  Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech. Pokračuje také s úspěšná spolupráce s fotografem a cestovatelem Jirkou Kolbabou. Nadace DRFG podporuje i festival Meeting Brno a podílí se na finanční gramotnosti do škol a projekt Začni správně, který pomáhá mladým lidem z dětského domova nebo pěstounské péče, aby se po odchodu postavili na vlastní nohy.